poniedziałek, 10 lutego 2014

Sarah Addison AllenCzasami jest tak, że po skończeniu książki, przez pewien czas pamiętamy jej bohaterów, miejsca w których dzieje się akcja, czy ogólne wrażenie, jakie pozostawiła w nas książka. Niekiedy wracamy do historii, albo zastanawiamy się nad nią długo po zamknięciu stronic.

Niektóre książka pozostawiają po sobie ten charakterystyczny smak na języku, jakbyśmy zaraz mieli zacytować całe fragmenty. Takie książki pozostają z nami na bardzo, bardzo długo. Z kolei niektóre książki to zapachy i smaki, które unoszą się wokół nas niczym wspomnienie.

Takie są książki Sary Addison Allen. Sarah urodziła się i wychowała w Asheville w Północnej Karolinie i jak większość pisarzy wychowała się wśród książek. W 2007 zadebiutowała pierwszą swoją powieścią „Magiczny ogród” (w Polsce książka wyszła w 2008 roku).  Wydała łącznie sześć książek, a ostatnią „Lost Lake” w 2014 roku.

Książki Allen są jak wspomnienie z dzieciństwa, mimo iż głównymi bohaterami nie są wcale dzieci. Allen pisze o kobietach, a każda z jej książek ma więcej niż jedną bohaterkę. Najczęściej losy głównej bohaterki splatają się w opowieścią innych kobiet. I tak jak w „Magicznym ogrodzie” Claire Waverley, kobieta która zamieniła talent magiczny (bowiem mówi się iż wszystkie kobiety z rodu Waverley posiadają magiczny talent) w dobrze prosperujący biznes cateringowy, jej losy splatają się z historią jej siostry Sydney, która mimo iż za wszelką cenę chciała uciec z ich rodzinnego miasteczka, musi wracać czy wręcz uciec z powrotem wraz ze swoją córką. Dodajmy do tego szczyptę magii, zaczarowaną jabłoń w ogrodzie sióstr Waverley i dostajemy książkę, która pachnie, smakuje i zostaje przez czytelnika zapamiętana.
W książkach Allen, które są nazywane „bajkami dwudziestego pierwszego wieku”, jest dużo magii, ale nie jest to jej typowy rodzaj. Nie ma w nich żadnych czarów wypowiadanych przez bohaterów, są jednak magiczne eliksiry. Magia Sary Addison Allen to bardziej magia miejsc i rzeczy, jak chociażby jabłoń z „Magicznego Ogrodu”. 

Co bardzo ważne jest u Sary, to nie tylko jej bohaterowie, ale relacje jakie ze sobą utrzymują. I jak w „Magicznym Ogrodzie” Clarie nie jest na początku przychylna swojej siostrze, koniec końców pozwala jej zostać w domu ich babci. W „Słodkim zapachu brzoskwini” bardzo ważny jest związek babć głównych bohaterek, które mimo upływu lat nadal ukrywają sekret zakopany głęboko w korzeniach tytułowej brzoskwini.

Powiedzieć, że jestem fanką twórczości Allen, to jakby powiedzieć, że „Harry Potter” to seria mojego dzieciństwa, czyli fakt oczywisty. Czytając książki w oryginalne, czuję na czubku języka smak deserów a moja skóra jest sucha pod wpływem upałów jakie mają miejsce w powieściach Allen. Jej styl opisywania uczuć, rzeczy i miejsc jest tak niesamowity, że mam ochotę przycisnąć swojego Kindle’a mocno do twarzy i wziąć głęboki oddech. No i ma jedne z ładniejszych okładek, jakie widziałam i dlatego właśnie w poście wstawiłam okładki angielskie.
W Polsce wyszyły cztery z sześciu książek Allen i jak podaje mi empik.com tylko dwie są dostępne. Naprawdę warto poznać twórczość Amerykanki, bowiem raz przeczytana książka zrobi wam smaka na więcej.

Wydane w Polsce:

Tytuł: Słodki zapach brzoskwiń
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Rok wydania: 2012
Cena: 14,90
"W innych okolicznościach ucieszyłoby ją to. Rozkoszowałaby się widokiem wstawionej Paxton, której całe życie było po prostu doskonałe; która ciągle sprawiała, że inne kobiety czuły się gorsze. Patrzyłaby z satysfakcją na pannę idealną wykładającą się jak długa. gdyby nie fakt, że otaczali ją pijani i agresywni mężczyźni.
Do niedawna Willa i Paxton starały się ze wszystkich sił, by nie wchodzić sobie w drogę. Wydawało im się, że dzieli je wszystko. Do momentu, kiedy tajemnica sprzed lat zmusiła je do wspólnego działania.
Czy Willa i Paxton będą potrafiły pozbyć się swoich uprzedzeń?
Czy istnieje prawdziwa kobieca przyjaźń? Taka, która buduje mosty i burzy mury? "

  Tytuł: Słodki świat Julii
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Rok wydania: 2012
Cena: 14,90
"Podobno przyznałaś się, że pieczesz ciasta z mojego powodu...
 Julia zawsze zostawia szeroko otwarte okna, kiedy piecze ciasta. Słodkim aromatem wypieków stara się zagłuszyć cierpkie wspomnienie nieszczęśliwej miłości i przyciągnąć do domu przyjaciół.Sawyer już od dziecka nie mógł się oprzeć magii tego zapachu. Powiedział o tym Julii tuż przed tym, jak złamał jej serce. Teraz pragnie ją odzyskać. Czy to możliwe, że ciasta, które Julia wciąż piecze, świadczą, że ona nadal pamięta o tym, co ich łączyło?
Czy to uczucie da się jeszcze ocalić?"

Tytuł: Królowa Słodyczy
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2010 
Cena: ?
"Sympatyczna, doprawiona szczyptą magii, opowieść z życia mieszkańców pewnego miasteczka. Okrąglutka Josey stroni od ludzi i ma słabość do słodyczy, które ukrywa w szafie. A tak bardzo chciałaby podobać się Adamowi - listonoszowi! Nieoczekiwanie wprowadza się do niej Della, kelnerka, mająca problemy z partnerem. Także Chloe przeżywa trudne chwile po zdradzie Juliana. Wszystkie trzy łączy zaskakująca tajemnica z przeszłości... Pełna słodyczy (dosłownie) historia o tym, jak zdobyć pewność siebie i prawdziwą miłość."

Tytuł: Magiczny Ogród
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2008
Cena: ?
"Urokliwa powieść obyczajowa o kobietach, wspierających się nawzajem wobec niespodzianek losu, utkana z przeczuć, emocji  i... czarów. Kobiety z rodziny Waverley od pokoleń obdarzone są bowiem magicznymi talentami, a w ich ogrodzie rośnie czarodziejska jabłoń, mająca wpływ na ludzi. Gdy w życiu Claire, jej siostry i siostrzenicy pojawiają się kłopoty, będą musiały skorzystać ze swych niezwykłych umiejętności... Bezpretensjonalna, ciepła i optymistyczna historia o miłości i sile rodzinnych więzi, przypominająca klimatem Smażone 
zielone pomidory."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz